Import towarów z Chin jest istotnym elementem działalności wielu firm na całym świecie, zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych. Oferowane przez Chiny produkty łączą w sobie atrakcyjną cenę i szeroki wybór, co sprawia, że chiński rynek jest niezwykle kuszący dla importerów. Jednak transport towarów z Chin wymaga starannego planowania i znajomości kluczowych elementów logistycznych. Poznaj kilka podstawowych zasad, akie musisz wziąć pod uwagę importując ładunek z ChRL.
Wybierz najlepszą dla siebie metodę transportu
Pierwszą rzeczą, którą musisz uwzględnić organizując import z Chin, jest wybór sposobu przewozu towarów. Możesz wybierać pomiędzy transportem kolejowym, morskim, lotniczym, drogowym i transportem multimodalnym. Warto podkreślić, że każda opcja ma swoje zalety i wady.
Transport morski jest najpopularniejszym i najtańszym sposobem przewozu dużych ilości towarów z Chin. Oferuje możliwość przesyłania pełnych kontenerów lub mniejszych partii towarów w opcji transportu drobnicowego. Jednocześnie jest to najdłuższa metoda dostawy — zazwyczaj zabiera ona od 4 do 6 tygodni. W trybie door-to-door musisz doliczyć do tego okresu kolejne 2 tygodnie.
Transport lotniczy to najszybsza metoda przewozu towarów, która zazwyczaj jest stosowana w transporcie produktów o wysokiej wartości lub pilnych zamówień. Tu czas dostawy wynosi jedynie od 3 do 7 dni (w opcji od drzwi do drzwi musisz doliczyć dodatkowe od 5 do 15 dni), co czyni go świetnym rozwiązaniem dla firm potrzebujących natychmiastowego zaopatrzenia. Warto jednak dodać, że transport lotniczy jest najdroższym środkiem przewozu.
W imporcie z Chin coraz popularniejszy jest transport kolejowy. Nowy Jedwabny Szlak zapewnia optymalizację między czasem a kosztami dostawy. Pociągi przewożą towary z Chin do Europy w czasie 2-3 tygodni (w opcji door-to-door transport trwa od 22 do 28 dni). W rezultacie transport kolejowy z Chin jest krótszy niż transport morski i znacznie tańszy niż transport lotniczy.
Transport drogowy jest najczęściej wykorzystywany na ostatnim etapie dostawy. Jest także powszechnie wykorzystywany w ramach transportu multimodalnego, kiedy w ramach jednego łańcucha dostaw łączony jest z frachtem morskim, kolejowym lub lotniczym. Wtedy transport drogowy wykorzystywany jest do dostarczenia ładunku od producenta do hubu przeładunkowego w Chnach i z portu lub terminala przeładunkowego na terenie Polski czy Europy bezpośrednio do adresata.
Formalności celne i dokumentacja
Ważnym aspektem organizacji transportu z Chin jest zrozumienie procedur celnych oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Towary przewożone z Chin do Europy podlegają cłom, podatkom oraz innym regulacjom prawnym. Tu szczególną rolę grają dokumenty przewozowe i celne.
Podczas organizacji transportu towarów z Chin musisz skompletować i przygotować fakturę zakupową, list przewozowy, sporządzić specyfikację transportowanych towarów, a także okazać świadectwo pochodzenia oraz przygotować dokumenty celne.
Ważnym etapem każdego procesu importowego są czynności związane z cłem i opłatami importowymi. Musisz pamiętać, że import z Chin wymaga zgłoszenia towarów do odprawy celnej w kraju docelowym. Każdy towar ma przypisany kod taryfowy (HS Code), który determinuje wysokość cła i innych opłat. Wwożąc towar na terytorium UE prawdopodobnie będziesz zobowiązany do zapłacenia cła, podatku VAT oraz opłat dodatkowych takich jak opłaty portowe, magazynowe czy ubezpieczenie towaru.
Współpraca ze sprawdzoną firmą spedycyjną
Współpraca z agentem celnym lub profesjonalnym spedytorem może znacznie ułatwić cały proces organizacji transportu z Chin. Taki specjalista zajmie się wszystkimi formalnościami, od dokumentacji celnej po negocjacje z przewoźnikami. Agent celny pomoże także w uniknięciu problemów z odprawą celną, szczególnie w przypadku bardziej złożonych towarów, które podlegają restrykcjom lub regulacjom specjalnym.
Co ważne dobry spedytor pomoże wybrać Ci sposób transportu najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Zoptymalizuje transport zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Może to zrobić zgodnie z kryterium opłat za transport, czasu trwania przewozu czy emisji śladu węglowego.
Dobry spedytor zadba także o bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Udostępni opcję dopasowanego ubezpieczenia oraz umożliw śledzenie przesyłki podczas przewozu. To ważne, ponieważ pozwoli to Twojej firmie na pełne przygotowanie się na dostawę.