Type to search

Spedycja lotnicza – kto może z niej korzystać

Firma

Dzięki ciągłemu rozwojowi techniki i nauki, samolot stanowi coraz częściej wybierany środek transportu rozmaitych ładunków. Najszybszy czas dostawy towarów tą drogą jest jego głównym i niepodważalnym atutem. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż jest to obecnie najbezpieczniejszy środek transportu, a modernizacja maszyn lotniczych pozwala na coraz większy załadunek towarów, również tych wielkogabarytowych.

Zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi spedycji lotniczej rośnie z roku na rok, warto więc zapoznać się bliżej z tą dziedziną i poznać korzyści płynące z wyboru tego typu środka transportu.

Specyfika spedycji lotniczej

Spedycja lotnicza obejmuje pełen zakres usług do wyboru w ramach dostarczenia towarów od drzwi do drzwi. Firma spedycyjna odpowiada za kompleksową obsługę całego procesu przetransportowania ładunku drogą powietrzną, począwszy od przygotowania towaru, przez odprawy celne na lotniskach i przeładunek towaru oraz po dostarczenie towaru do wskazanego odbiorcy bądź na wybrane lotnisko. W ramach oferty większości firm spedycyjnych oferuje możliwości skorzystania z usługi monitorowania przesyłki, przewozu towarów niebezpiecznych bądź zakup dodatkowego ubezpieczenia przesyłek.

W dziedzinie spedycji lotniczej można wyróżnić kilka typów transportu: transport typu cargo, dotyczący przesyłek, których miejscem docelowym jest inne lotnisko; transport kurierski skupiający głównie małe przesyłki, realizowany przez firmy kurierskie oraz transport morsko-lotniczy, który łączy obydwie usługi ze względu na odległość i specyfikę zlecenia. Transport samolotem jest również często łączony też z innymi środkami przewozu, jak kolej czy samochody ciężarowe, tym samym tworzy element transportu multimodalnego zawierającego dwa lub więcej środków transportu.

Samolot jest obecnie najszybszym środkiem transportu a zarazem najbardziej bezpiecznym. Statystyki wypadków lotniczych są bardzo niskie w porównaniu do pozostałych sposobów przewozu towarów. Firmy spedycyjne współpracują z największymi, renomowanymi liniami lotniczymi, więc ta forma przewożenia towarów jest również sprawdzona i godna zaufania. Z racji swojego globalnego zasięgu, transport samolotem pozwala na zastosowanie usług spedycji przesyłek lotniczych na całym świecie.

Korzyści płynące z transportu towarów drogą lotniczą

Transport drogą powietrzną jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które oczekują natychmiastowego dostarczenia przesyłki do odbiorcy. Chociaż wydaje się, że jest to zawsze droższe od transportu morskiego, w zależności od ilości i rodzaju ładunków, koszty tego typu zlecenia mogą okazać się jednak konkurencyjne.

Wykorzystanie samolotu jako środka transportu najczęściej spotyka się w przewożeniu żywności, zwłaszcza świeżej, która się szybko psuje. Przewożenie ładunków drogą powietrzną z racji sztywnych procedur i licznych kontroli gwarantuje nie tylko bezpieczny transport, albo również punktualny, bez zbędnych opóźnień. Każda przesyłka lotnicza musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa a transport lotniczy jest jedną z najbardziej restrykcyjnych spośród wszystkich gałęzi transportu. Samolotem można przewozić niebezpieczne materiały, żywe zwierzęta i artykuły wartościowe, ale tylko po uprzednim dokładnym zweryfikowaniu tego przez firmę spedycyjną, ponieważ tego typu ładunki wymagają osobnych procedur i wyjątkowych zabezpieczeń bądź zastosowania specjalnych opakowań. Jedynym zagrożeniem dla transportu lotniczego są niekorzystne warunki atmosferyczne, ale i do tych współczesne samoloty są odpowiednio przystosowane.

Firmy zajmujące się spedycją lotniczą to zespoły doświadczonych pracowników, spedytorów, agentów celnych i pracowników magazynowych, wykonywujących swoje usługi w sposób profesjonalny. Z racji kompleksowej obsługi procesów transportowych posiadają bogatą wiedzę, która pozwala na dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb klienta. Zlecenie całego procesu właściwej firmie zdejmuje całą odpowiedzialność z klienta, dzięki czemu organizacja transportu nie generuje niepotrzebnego stresu a pozwala tym samym zaoszczędzić czas.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *