Type to search

Różnice w zarobkach programistów – skąd się biorą

Firma

Przeglądając ogłoszenia z kategorii IT na portalach z ogłoszeniami o pracę, można zauważyć różnorodność wymagań pracodawców oraz oferowane przez nich wynagrodzenie. Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem, napędzani wizją dużych zarobków, zastanawia się jaką drogę podjąć, aby stać się pożądanym specjalistą na rynku pracy. W dzisiejszym artykule przedstawimy zarobki związane ze znajomością różnych języków oraz skąd się biorą.
Język programowania

Znajomość konkretnego języka to tak naprawdę główne kryterium zarobków programisty. Cechują się one bowiem zarówno zróżnicowanym poziomem trudności, jak i większymi lub mniejszymi możliwościami.

Java – nawet 20 000 zł netto miesięcznie

Na najwyższym miejscu na podium pod względem zarobków znajdują się programiści Java. Jest to język, którego charakterystykę można opisać najlepiej hasłem WORA (Write once, run anywhere) – czyli możliwością jego uruchomienia na różnych platformach lub urządzeniach. Głównie z tego powodu programiści sprawnie poruszający się w środowisku Java są tak bardzo pożądani na rynku pracy. W związku z tym ich zarobki są najatrakcyjniejsze spośród innych języków. Jego nauka wymaga jednak adekwatnie więcej czasu i zaangażowania.

Python – nawet 18 000 zł brutto miesięcznie (umowa o pracę)

Zarobki doświadczonych programistów Python również mogą sięgać pięciocyfrowych kwot. Jest to technologia o niezwykle obszernym zastosowaniu. Korzystają z niej nawet Google, czy NASA. Według licznych prognoz, język ten będzie w najbliższych latach zyskiwał na popularności ze względu na swoją wszechstronność. Według rankingu TIOBE w 2017 roku uplasował się na 5 miejscu pod względem zainteresowania w wyszukiwarkach internetowych. Można również zauważyć.

Objective-C i C++ – około 16 000 zł brutto miesięcznie (umowa o pracę)

Na atrakcyjne zarobki mogą liczyć programiści języka Objecitve-C, który używany jest przez programistów iOS czy OS X. W związku z ustabilizowaną pozycją Apple na rynku, osoby specjalizujące się w tym języku, mogą liczyć na coraz większe zarobki z każdym kolejnym rokiem.

Z drugiej strony mamy język C++, cechujący się niezwykłą wydajnością i “lekkością”. Służy do tworzenia zaawansowanych aplikacji desktopowych czy innego oprogramowania. Z jego wykorzystaniem powstał m.in. Amazon, Adobe, czy nawet Facebook.

JavaScript – około 17 000 zł brutto miesięcznie (umowa o pracę)

W związku z rozwojem technologii webowych, wiele ofert pracy na portalach ogłoszeniowych dla specjalistów IT dotyczy programistów JavaScript. Pomimo iż jest to dość prosty język do nauki i wielu doświadczonych programistów poleca rozpoczęcie swojej przygody właśnie od niego to wielu z adeptów podejmuje decyzję o zagłębieniu się w bardziej zaawansowane tajniki JavaScript. Takie osoby mogą liczyć z czasem na atrakcyjne zarobki sięgające nawet 7000 zł brutto miesięcznie.

PHP – maksymalnie 12 000 zł brutto miesięcznie (umowa o pracę)

Opanowanie języka zapytań PHP działającego po stronie serwera jest o wiele łatwiejsze niż innych języków. Pomimo swojej prostoty język ten jest doceniany przez firmy IT, które stale poszukują programistów PHP. Taki stan rzeczy można zauważyć, przeglądając ogłoszenia z kategorii IT na portalach ogłoszeniowych.

Co jeszcze wpływa na zarobki programistów?

Pomimo, że znajomość bardziej zaawansowanego języka to główny fundament zarobków programistów na całym świecie, to w grę wchodzą również inne kryteria. Bardzo doceniane przez pracodawców są bowiem umiejętności lekkie, w skład których wchodzą np. umiejętność pracy w zespole, czy wiedza na temat sprzedaży. Zarobki różnią się również w przypadku różnych form zatrudnienia lub działalności. Programiści mogą bowiem wykonywać swój fach jako freelancerzy, posiadać własną firmę, pracować zdalnie zarówno z lokalnymi firmami, jak i zagranicznymi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *