Type to search

Pranie wykładzin obiektowych – najpopularniejsze techniki

Firma

Wykładziny są powszechnie stosowane w biurach i placówkach użytku publicznego. Jest to bowiem bardzo wygodne, a zarazem estetyczne rozwiązanie. Jednakże utrzymanie wykładzin w czystości to nie lada wyzwanie. Samo odkurzanie na pewno nie wystarczy. Jakie zatem metody i środki stosuje się podczas profesjonalnego czyszczenia takich powierzchni biurowych? Niniejszy artykuł prezentuje podstawowe i niezawodne rozwiązania.

Metoda ekstrakcji

Pranie wykładzin biurowych odbywa się zazwyczaj na dwa sposoby: na sucho lub na mokro. Powszechnie stosowaną metodą jest czyszczenie na mokro (tzw. metoda ekstrakcji). Początkowym etapem jest w tym przypadku dokładne odkurzenie czyszczonej powierzchni i podniesienie runa wykładziny. Należy również sprawdzić wszelkie uszkodzenia tkaniny oraz usunąć trudne zabrudzenia tj. plamy z oleju, gumy do żucia czy błoto. Kolejnym krokiem jest testowanie środka chemicznego. Najlepiej wykonać próbę w niewidocznym miejscu, gdyż niektóre środki chemiczne mogą odbarwiać materiał lub uszkadzać jego strukturę. Jednakże preparaty stosowane w maszynach ekstrakcyjnych są bardzo delikatne i nie powinny powodować tego typu uszkodzeń. Skuteczność środka jest ponadto uzależniona od odczynu pH. Im wyższy, tym detergent lepiej poradzi sobie z zabrudzeniami. Jeśli wynik testu jest pozytywny, należy przystąpić do czyszczenia. Maszynę ekstrakcyjną można oczywiście wypożyczyć. Obecnie wiele firm sprzątających oferuje tego typu usługi. Roztwór środka chemicznego wlewany jest do urządzenia, które następnie rozprowadza detergent na czyszczonej powierzchni i odsysa go razem z zabrudzeniami. Czyszczenie wykładzin w biurach wymaga użycia ręcznej ssawki o szerokości 36 cm albo elektrycznej głowicy z wirującą szczotką. Po zakończonej pracy dobrze jest wysuszyć czyszczoną powierzchnię. Do tego celu również wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt.

Pranie wykładzin obiektowych na sucho

Czyszczenie wykładzin w biurach wymaga pozostawienia ich na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Należy w tym celu zapewnić odpowiednie warunki otoczenia. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu nie ma ludzi. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Niestety, jeśli wykładzina nie doschnie, zacznie gnić. W takiej sytuacji sprawdzoną metodą czyszczenia są tzw. suche wiórki. Pranie wykładzin biurowych na sucho polega na wprowadzeniu specjalnych wiórków pomiędzy włókna tworzące runo. Specjalistyczny proszek ma zdolności pochłaniania brudu i wilgoci. Skuteczność tej metody czyszczenia zależy od prawidłowego wtarcia detergentu. W tym celu najlepiej zastosować profesjonalny sprzęt wyposażony w dwie szczotki obracające się w przeciwnych kierunkach. Następnie wtarty preparat należy pozostawić na 45 min i odessać za pomocą odkurzacza. Jeśli na czyszczonej powierzchni pozostały jakieś zabrudzenia, można zastosować miejscowo odplamiacz. Metodę czyszczenia na sucho w razie potrzeby należy kilkukrotnie powtórzyć. Czyszczenie na sucho jest zalecane zwłaszcza w obiektach biurowych, w których kable elektryczne poprowadzone są na podłodze, bezpośrednio pod wykładziną. Technika doskonale sprawdza się także w przypadku wykładzin welurowych.

Nowoczesne metody czyszczenia wykładzin biurowych

Jedną z najnowocześniejszych metod czyszczenia wykładzin w biurach jest technika kapsułkowania. Pozwala ona skutecznie usunąć zabrudzenia i jednocześnie chroni włókna przed ponownym zabrudzeniem. Pranie wykładzin obiektowych odbywa się poprzez rozprowadzenie aktywatora (specjalnego środka chemicznego), który wiąże brud w małe cząsteczki i nie pozostawia chemicznego osadu pomiędzy włóknami. Metoda ta zalecana jest zwłaszcza do czyszczenia wykładzin wysoce eksploatowanych (np. w hotelach).

Wykładziny biurowe wymagają regularnego czyszczenia i kompleksowej pielęgnacji. Istnieje szereg metod, które z łatwością pozwolą usunąć nawet uporczywe zabrudzenia. Współcześnie stosowane środki chemiczne są bezpieczne dla runa, a specjalistyczny sprzęt czyszczący sprawnie i szybko przywraca wykładzinie pierwotny wygląd.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *