Type to search

Pomiar i detekcja przepływu cieczy i gazów, czyli profesjonalne czujniki w roli głównej

Firma Lifestyle Technologie Zakupy i biznes

Urządzenia, takie jak przepływomierz do wody czy czujnik przepływu powietrza, są niezwykle istotne, ponieważ nie tylko zapewniają optymalizację różnych procesów produkcyjnych oraz pomagają w ochronie środowiska, ale też poprawiają ogólne bezpieczeństwo pracy. Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii na rynku istnieje mnóstwo urządzeń umożliwiających precyzyjny pomiar przepływu cieczy i gazów. Dla zapewnienia możliwie jak najlepszego działania tego typu urządzeń, warto wybierać produkty sygnowane renomowanymi markami.

Rodzaje przepływomierzy

W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się przepływomierze elektroniczne, aczkolwiek na rynku istnieją również ich mechaniczne odpowiedniki. Niemniej jednak elektroniczne przepływomierze cechują się dużo większą dokładnością. Rozróżniamy następujące rodzaje wspomnianych urządzeń:

  • przepływomierze masowe Coriolisa,
  • przepływomierze elektromagnetyczne,
  • przepływomierze ultradźwiękowe,
  • przepływomierze wirowe/Vortex.

Każdy z powyższych przyrządów mierzy przepływ liniowy i nieliniowy, a także masowy i objętościowy gazów lub cieczy. Najlepszy przepływomierz do wody to urządzenie elektromagnetyczne. Co ciekawe, w przemyśle tego typu moduły wykorzystywane są już od ponad sześćdziesięciu lat. Warto dodać, że przepływomierze elektromagnetyczne sprawdzają się również w przypadku cieczy, które przewodzą prąd elektryczny.

Z kolei, czujniki przepływu powietrza są niezwykle istotne w przemyśle chemicznym, gdyż pomagają usprawnić, niezbędną w tego typu pracy, wentylację. Najczęściej wykorzystywane są przepływomierze masowe Coriolisa, które zapewniają jednoczesny pomiar przepływu masowego, a także gęstości, lepkości oraz temperatury powietrza. Wszystko to sprawia, że tego typu urządzenia są niezwykle miarodajne, a dokonywane przez nie pomiary bardzo dokładne.

Do najbardziej zaawansowanych przepływomierzy należą przepływomierze wirowe (Vortex), które wykorzystywane są w wielu branżach szeroko rozumianego przemysłu. Niektóre z nich zostały wyposażone w czujniki temperatury czy specjalne przeliczniki ciepła. Przepływomierze te służą do pomiaru przepływu różnych gazów oraz cieczy, takich jak azot, para wodna, gazy spalinowe czy dwutlenek węgla.

Korzyści wynikające z użytkowania profesjonalnych przepływomierzy

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z wykorzystywania urządzeń pomiarowych tego typu, jest fakt, iż pozwalają one na wykonywanie pomiaru wielu różnorodnych zmiennych. Dzięki temu zwiększone zostaje bezpieczeństwo realizacji niektórych prac związanych z przemysłem. Co więcej, korzystając z profesjonalnego, a także odpowiednio dobranego i skalibrowanego sprzętu, mamy pewność, że wyniki poszczególnych pomiarów będą możliwie jak najdokładniejsze. W najbardziej zaawansowanych technologicznie przepływomierzach przepływ cieczy i gazów mierzony jest bowiem z dokładnością do 0,05%. Należy podkreślić, że zasady pomiaru nie są zależne od właściwości fizycznych płynów i gazów. Dzięki temu pracownik nie musi poświęcać czasu na konfigurowanie urządzenia czy zliczanie poszczególnych danych ręcznie. Zapobiega to rozmaitym nieprawidłowościom, związanym z błędnymi obliczeniami. Co więcej, elektroniczne przepływomierze nie wymagają tak częstych prac konserwacyjnych, co ich mechaniczne odpowiedniki. Można więc powiedzieć, że korzystanie z profesjonalnych przepływomierzy elektronicznych jest niezwykle ekonomiczne.

Należy pamiętać, że każdy przepływomierz powinien być odpowiednio skalibrowany i precyzyjnie dobrany do warunków pracy, gdyż tylko to zapewnia maksymalne bezpieczeństwo pracy oraz dokładność dokonywanych pomiarów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *