Type to search

Naprawa hydrostatu w wózku widłowym – jak przebiega?

Firma

Wózki widłowe stanowią nieodzowne wyposażenie magazynów, hal produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych czy centrów logistycznych. Najlepsze wózki widłowe wyposażone są w napędy hydrostatyczne, które cechują się wysoką żywotnością i niską awaryjnością. Napęd hydrostatyczny znacząco wpływa na komfort pracy, pojazd płynnie się rozpędza, a wysoki moment obrotowy pozwala na wykonanie precyzyjnych manewrów. Niemniej nawet w najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach zdarzają się awarie. Jak przebiega naprawa układu hydrostatycznego w wózku widłowym?

Najczęstsze przyczyny awarii hydrostatu

Najczęstszymi przyczynami awarii przekładni hydrostatycznych są niewłaściwa eksploatacja i błędy ludzkie. W wyniku nieprawidłowego użytkowania może nastąpić nagły spadek mocy i znaczące spowolnienie pojazdu. Powodem jest przeważnie niewłaściwe ciśnienie oleju i wynika z nieszczelności powstałych w układzie hydrostatycznym.

Skrzynia hydrostatyczna wymaga użycia innego oleju, aniżeli silnik. W przypadku pomyłki olejów może dojść do awarii. Olej do silnika ma większą gęstość i lepkość i zastosowanie go do skrzyni hydrostatycznej skutkuje zlepieniem się ruchomych elementów. W takim przypadku należy wyjąc skrzynię i dokładnie ją oczyścić.

Regeneracja hydrostatów

Szybka reakcja na nieprawidłowe działanie przekładni hydrostatycznych pozwala na uniknięcie wysokich kosztów zakupu nowego układu. Zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia, należy zlecić naprawę hydrostatów odpowiedniemu serwisowi. Regeneracja to koszt od około 20% do 50% ceny nowego układu, a skuteczność regeneracji jest wysoka i sprawdza się w około 70% przypadków.

Jak przebiega naprawa hydrostatów?

Przed naprawą specjalista sprawdza dokładnie, który element uległ uszkodzeniu. Demontuje układ i ocenia, które elementy należy wymienić, a które można poddać regeneracji. Elementami najczęściej ulegającymi awarii i zniszczeniom są zazwyczaj:

  • siłowniki (uszkodzenia powstają w wyniku zatarcia; jest to naturalny proces niezależny od zastosowanej technologii- dlatego istotne są okresowe przeglądy),
  • tłoki,
  • dławice,
  • łożyska ślizgowe,
  • przyłącza,
  • mocowania,
  • uszczelnienia.

Serwis ocenia również możliwe zanieczyszczenia czynnika roboczego. Kolejnym krokiem jest wycena naprawy i akceptacja przez klienta.

Naprawa i regeneracja układów hydrostatycznych- zmniejszenie kosztów

Naprawa hydrostatów powinna mieć miejsce przy pierwszych oznakach nieprawidłowego działania wózka widłowego. Dzięki szybkiej interwencji oszczędza się i czas, i pieniądze. Regeneracja jest znacznie tańsza, aniżeli wymiana całego układu, a szybka reakcja pozwala na krótszy przestój i lepszą organizację w pracach, w których konieczne jest użycie wózka widłowego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *