Alpinista przemysłowy wykonuje prace na wysokości w podparciu lub podwieszeniu. Na co dzień towarzyszą mu techniki linowe, które wywodzą się z technik wspinaczkowych oraz jaskiniowych. Z jakimi zadaniami najczęściej zmagają się profesjonaliści i jak wyglądają ich obowiązki?
Praca alpinisty przemysłowego
Alpinista przemysłowy często realizuje zadania w bardzo trudnych warunkach, gdy nawet niewielki błąd może być przyczyną tragedii. Dlatego tak ważne jest wsparcie zaawansowanego sprzętu
w postaci lin i akcesoriów. Elementy wyposażenia powinny być certyfikowane, bezpieczne, wygodne w użytkowaniu oraz odporne na środki chemiczne (szczególnie na farby, kleje czy rozpuszczalniki). W ekwipunku alpinisty obok lin nie może zabraknąć kasku, uprzęży roboczej, karabinków, przyrządów do podchodzenia i przyrządów zjazdowych.
Kluczową rolę przy pracach na wysokości odgrywają również predyspozycje psychiczne. W tym zawodzie odporność na stres jest niezwykle istotna. Podczas mycia okien czy montażu reklam w każdej chwili może dojść do załamania pogody. Wówczas decyzje muszą być podejmowane błyskawicznie.
Mycie okien na wysokości
Wbrew pozorom mycie okien na wysokości od mycia okien w domu różni się jedynie warunkami pracy. Alpinista przemysłowy takie zadania najczęściej wykonuje latem. Najlepszą porą jest wczesny ranek lub późny wieczór, gdyż mocne słońce nie sprzyja bezpieczeństwu. Trudno nie zauważyć, że w tej profesji liczy się również ponadprzeciętna dokładność, gdyż okna wieżowców po wykonaniu usługi powinny cieszyć oko przez długi czas.
Usuwanie graffiti z elewacji budynków
Choć graffiti to z definicji twórczość artystyczna, nie każda forma ekspresji wykonawców wygląda dobrze, a wiele z nich zakrawa na akty wandalizmu. Nic więc dziwnego, że zarządcy budynków decydują się na wsparcie alpinistów przemysłowych.
Profesjonaliści dokładnie zapoznają się z rodzajem materiału elewacyjnego i sprawdzą, jakim środkiem graffiti zostało wykonane. Na tej podstawie wybiorą skuteczne metody oraz oszacują czas prac na wysokości.
Warto nadmienić, że zarządcy budynków powinni skontaktować się z alpinistą przemysłowym tuż po wykryciu szkody. Świeże graffiti zazwyczaj dużo łatwiej jest usunąć, więc błyskawiczna reakcja znacznie przyśpieszy pracę.
Montaż reklam na wysokości
Reklamy można dziś dostrzec na każdym kroku. Specjaliści od marketingu ciągle poszukują nowych metod na wyróżnienie logo czy hasła firmy. Jedną ze skutecznych metod jest montaż reklam na wysokości. Baner bądź kaseton umieszczony np. na wieżowcu na pewno przyciągnie uwagę przechodniów.
Jeżeli z tym zadaniem nie poradzi sobie specjalistyczny sprzęt (np. podnośnik koszowy), wsparcie alpinisty przemysłowego będzie niezbędne. Osoba z uprawnieniami do prac na wysokości doskonale wykona zlecenie. Montaż reklam na wysokości zawsze odbywa się z poszanowaniem dla zasad BHP. Równie ważna jest nienaganna precyzja.