Type to search

Łuki specjalne w systemach transportu rurowego – dlaczego są wykorzystywane?

Firma Technologie

Obecnie w przemyśle na szeroką skalę wykorzystuje się transport rurowy. Jego niezaprzeczalnymi atutami są: wygodna eksploatacja, niezawodność, niskie koszty użytkowania, oraz duża skala przesyłu. W konstrukcji poszczególnych systemów wykorzystuje się m.in. łuki specjalne. Czym one są i jakie mają zastosowanie w transporcie rurowym? Sprawdźmy.

Czym są łuki specjalne stosowane w transporcie rurowym?

Podstawę każdego systemu rurowego tworzą takie elementy konstrukcji jak: rury pneumatyczne, obejmy do rur, kolana rurowe, uszczelki do obejm rurowych, stacje sprzęgające, wzierniki rurowe itp. Oprócz nich przydatne mogą okazać się także łuki specjalne. Pełnią one bardzo ważną rolę w całym systemie, ponieważ ich zastosowanie umożliwia zmianę kierunku rurociągu i ominięcie ewentualnych przeszkód. Wykorzystanie łuków specjalnych wpływa na optymalizację kosztów inwestycyjnych przy budowie rurociągu, a także ustalenie najefektywniejszej trasy instalacji. Ponadto wykorzystywane są do nadawania przesyłanemu produktowi określonych ruchów, dzięki czemu unika się wycierania się produktu o konstrukcję rurociągu. Jest to kluczowe w przypadku produktów sypkich.  Łuki specjalne wykonywane są przede wszystkim ze stali lub z aluminium.

Jakie rodzaje łuków wyróżniamy?

Łuki to jedne z podstawowych elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w transporcie rurowym. Na rynku wyróżnia się ich kilka rodzajów. Są to m.in.:

  • łuki standardowe;
  • łuki o bardzo dużym promieniu;
  • łuki o dużym promieniu;
  • łuki o małym promieniu;
  • łuki specjalne (w tym m.in. podwójne, utwardzane, kieszeniowe, GB

Dlaczego w transporcie rurowym spotkamy łuki specjalne?

Łuki specjalne są stosunkowo powszechne w transporcie rurowym. Stosuje się je wtedy, gdy w tradycyjnej konstrukcji systemu nie ma wystarczająco dużo miejsca na instalację łuków o dużym promieniu. Łuki specjalne najczęściej są niewielkich rozmiarów i posiadają dodatkową komorę w swojej konstrukcji, dzięki czemu mogą wprowadzać przesyłany produkt w ruch wirowy. Taki mechanizm działania sprawia, że określony materiał wprowadzany jest w ruch wirowy i nie wyciera się bezpośrednio o wewnętrzne ściany rurociągu. Jest to możliwe poprzez zmianę kierunku przesyłu towaru. Zastosowanie łuków specjalnych pozwala na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia przesyłanego surowca, a także optymalizuje koszty transportu i dystrybucji towarów.

Pod kątem wygody eksploatacyjnej, łuki specjalne posiadają dodatkowe zaślepki i otwory rewizyjne. Za ich pośrednictwem można odpowiednio pielęgnować te elementy, aby łuki specjalne przez lata spełniały swoje zadanie.

Powody stosowania łuków w transporcie rurowym

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z łukami specjalnymi, czy też z łukami o dużym promieniu, to ich podstawowe zadanie jest to samo. Wykorzystuje się je w instalacji po to, aby na końcu zwiększyć wydajność całego systemu i korzystnie wpłynąć na koszty jego eksploatacji. Dodatkowo łuki specjalne pozwalają zadbać o lepszą jakość produktu, oraz minimalizują ewentualne uszkodzenia metalowych elementów instalacji. Pozwala to na wydłużenie jej żywotności i obniżenie kosztów ewentualnych napraw.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *