Type to search

Jak usprawnić zadawanie paszy w dużej hodowli?

Firma

Właściwy sposób żywienia zwierząt pozwala osiągnąć wydajną produkcję mięsa i mleka. Na rynku dostępne są urządzenia usprawniające proces zadawania paszy. Są one szczególnie użyteczne w przypadku dużych hodowli. Nowoczesne maszyny (np. podgarniacze paszy) ułatwiają karmienie zwierząt i czynią cały proces mniej czasochłonnym. Jakie jeszcze argumenty przemawiają za tym, że warto mieć je w gospodarstwie?

Jakie korzyści daje używanie robotów paszowych?

Producenci sprzętu rolniczego oferują wiele systemów pozwalających na zautomatyzowanie żywienia drobiu czy trzody chlewnej. Poszczególne z nich różnią się m.in. stopniem złożoności, czy poziomem automatyzacji.

Najbardziej zaawansowane rozwiązania praktycznie nie wymagają obecności człowieka. W jednym z takich systemów, gdzie cały proces został niemal całkowicie zautomatyzowany, wykorzystuje się roboty paszowe. Przez niektórych producentów sprzętu rolniczego są one nazywane samojezdnymi wozami paszowymi.

Jakie korzyści płyną z ich używania w gospodarstwie? Można wymienić wśród nich m.in.:

  • wzrost mleczności krów,
  • zmniejszenie ilości pracy,
  • zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących w gospodarstwie,
  • zminimalizowanie strat paszy,
  • wzrost jakości karmy,
  • zmniejszenie częstotliwości występowania zaburzeń pokarmowych oraz chorób u zwierząt,
  • zapewnienie ciągłości żywienia.

Podgarnianie paszy – najprostszy sposób na rozwiązanie problemu z selektywnym wyjadaniem pokarmu

Jednym z największych problemów w hodowli zwierząt jest sortowanie przez nie pokarmu. Selektywne wyjadanie paszy utrudnia osiągnięcie wyznaczonych celów produkcyjnych. W przypadku hodowli krów takie selekcjonowanie pożywienia może prowadzić do wzrostu kwasowości płynu żwacza.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest podgarnianie paszy. W sezonie letnim przeciwdziała również zgrzewaniu się pokarmu. Dlaczego jest to takie ważne? Zwierzęta bardzo niechętnie pobierają zgrzaną paszę. Ma to bezpośredni wpływ na osiąganie celów produkcyjnych i może przyczynić się do strat finansowych.

Regularne podgarnianie paszy jest zajęciem czasochłonnym, szczególnie w dużych gospodarstwach. Na szczęście na rynku dostępne są urządzenia, które pozwalają na zautomatyzowanie, a tym samym przyspieszenie całego procesu. Są to podgarniacze paszy.

Jaką maszynę wybrać? W ofercie producentów sprzętu rolniczego znajdziesz m.in. podgarniacze ślimakowe. Są one napędzane przez silnik hydrauliczny, do którego masz bezpośredni dostęp. Dzięki temu nie powinny pojawić się problemy z konserwacją, a przez to maszyna będzie służyła Ci przez długie lata. Dodatkowo podgarniacze ślimakowe to maszyny wyposażone w specjalną listwę zgarniającą, która wykorzystywana jest do precyzyjnego oczyszczania stołu paszowego.

Dzięki nowoczesnym maszynom możesz znacznie przyspieszyć procesy, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu pochłaniały dużo czasu i energii. Zadawanie paszy, a także jej regularne podgarnianie jest niezwykle ważne dla wydajności produkcji. Dlatego warto zadbać o automatyzację tych procesów, aby przebiegały jeszcze sprawniej!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *