Type to search

Wyburzenie ściany działowej – jak zrobić to bezpiecznie?

Dom

Wyburzenie ściany działowej to zadanie, przed którym możemy stanąć w trakcie remontu, rearanżacji wnętrza, czy też przygotowania pomieszczeń do wykończenia po odbiorze deweloperskim. Warto zastanowić się nad tym, jak przeprowadzić cały proces z zachowaniem bezpieczeństwa nośnego budynku, a także własnym. Sprawdź, jak sprawnie i bezpiecznie wyburzyć ścianę działową.

Dlaczego wyburzamy ściany działowe?

Powodów, dla których chcemy wyburzyć ścianę działową może być wiele. Najczęściej planujemy nową aranżację wnętrz, powiększenie jakiegoś pomieszczenia, czy też otwarcie kuchni na salon z korzyścią dla przestronności przestrzeni mieszkalnej.

Warto rozpocząć od rozmowy z konstruktorem

Jeżeli planujemy wyburzyć ścianę działową w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, to warto wcześniej skonsultować ten zabieg z konstruktorem. Choć teoretycznie wyburzenie ściany działowej nie ma żadnych konsekwencji dla stabilności budynku i nie trzeba do tego przygotowywać dedykowanego projektu, to jednak rozmowa z konstruktorem może być ostatecznym tego potwierdzeniem. Niekiedy ściany działowe odbierają częściowe obciążenia w budynku i wówczas ich wyburzenie może być kłopotliwe, a nawet zabronione. Do tej ostatniej sytuacji dochodzi najczęściej w starym budownictwie, gdzie ściany działowe były traktowane jako dodatkowa podpora. Przy usunięciu takich ścian może dojść do częściowych zawaleń, pękania lub uginania stropu, dlatego się to odradza.

Dokonaj odpowiednich zabezpieczeń

Gdy upewnimy się, że nasza ściana działowa nadaje się do wyburzenia, to możemy przejść do tego procesu. Przede wszystkim musimy zadbać o zabezpieczenia w mieszkaniu. W miejscu przyszłego wyłomu powinniśmy zapewnić stropowi dodatkowe podparcie. Do tego stosuje się m.in. profesjonalne stemple, które umożliwiają regulację wysokości. Po zabezpieczeniu stropu można przejść do głównego elementu procesu, czyli wyburzania ściany. W blokach najczęściej wystarczy do tego ciężki młot, a w skrajnych przypadkach warto użyć cięższego sprzętu dla profesjonalistów.

Jak wyburzać ścianę działową?

Ścianę działową w bloku wyburzamy od góry do dołu. To znaczy, że najpierw zaczynamy burzyć młotem górne poziomy ściany i stopniowo krok po kroku schodzimy na dół, zachowując przy tym szczególną ostrożność i uwagę. Jeżeli coś budzi nasze wątpliwości, to warto zaprzestać prac i zasięgnąć wsparcia profesjonalistów. Gdy planujemy zrobić tylko otwór w ścianie działowej, to najpierw trzeba wykuć odpowiednią szczelinę, a w niej osadzić nadproże. Po umieszczeniu nadproży można wykuć lub wyciąć dedykowany otwór w ścianie.

W przypadku ścian w konstrukcji szkieletowej, należy najpierw usunąć okładzinę płytową i izolację akustyczną, a następnie odkręcić szkielet nośny. Dopiero potem przechodzi się do burzenia. Za każdym razem burzenie ściany powinno się rozpocząć od boku muru, aby uniknąć ryzyka zawalenia się ściany, co może doprowadzić do uszkodzenia ciała osoby wykonującej burzenie lub też do strat materialnych. Po skończonej pracy warto zadbać o dokładne uprzątnięcie przestrzeni i wywóz gruzu. Odpadów po wyburzeniu ściany nie można wyrzucać do ogólnie dostępnych śmietników. Stosując się do tych zasad, przeprowadzisz skuteczne i bezpieczne wyburzenie ściany działowej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *