Type to search

Szkło – nowoczesny materiał do prac wykończeniowych

Dom

Szkło jest materiałem oferującym niezwykłą różnorodność realizacji. Jego wszechstronność sprawia, że zdobył uznanie także w architekturze wnętrz. Poniżej przedstawimy powody, dla których warto stosować szkło w pomieszczeniach zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Dlaczego szkło wykorzystuje się jako elementy wykończenia przestrzeni

Niezwykłą zaletą szkła jest jego dekoracyjność. Możliwość zastosowania tafli szklanych o różnorodnej fakturze, wzornictwie, grafice sprawia, że z powodzeniem szkło wykorzystywane jest zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i przestrzeni publicznej – w biurach, muzeach, hallach. Co więcej – jest to materiał z gruntu wszechstronny – może być zastosowany jako produkt budowlany – do tworzenia wydzielonych przestrzeni poprzez stawianie szklanych ścian czy drzwi, jak i elementów stricte dekoracyjnych typu szklane panele ścienne. Materiał ten także daje możliwość uzyskania dowolnych kształtów. Może z powodzeniem być wykorzystany do tworzenia mebli czy elementów wykończeniowych typu schody czy balustrady.

Niewątpliwie szkło w aranżacji wnętrz znajduje niezwykle szeroki zakres zastosowań. Umożliwia to jego zróżnicowana wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu w czystości oraz wyjątkowa dekoracyjność pozwalająca tworzyć przestrzenie o nieszablonowym charakterze. Prześwity, wzory, różnorodność barw i kształtów pozwala wykorzystać je zarówno we wnętrzach o charakterze klasycznym, jak i nowoczesnym. Szkło doskonale komponuje się z aluminium czy stalą, dlatego powszechnie jest wykorzystywane we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych i glamour. Daje również wrażenie lekkości i wyraźnie optycznie powiększa przestrzeń.

Szkło – materiał bezpieczny

Oprócz wyjątkowej dekoracyjności, szkło jest także materiałem bezpiecznym, dlatego z powodzeniem jest wykorzystywane w przestrzeniach publicznych. Cechę tę zawdzięcza specjalnej technologii produkcji związanej z laminowaniem. Ten rodzaj szkła – zwany szkłem bezpiecznym – zapewniają maksymalną ochronę przed zniszczeniem. Daje możliwość ograniczenia wyrządzanych szkód, które mogłyby się pojawić w wyniku stłuczenia, jest odporne na odkształcenia i całkowicie niepalne. Po jego rozbiciu nie rozsypuje się na tysiące kawałków, ale jest utrzymywane za pomocą specjalnej folii umieszczonej pomiędzy dwoma, lub kilkoma taflami, dzięki czemu w miejscu uderzenia powstaje splot pęknięć rozchodzących się promieniście.

Inną techniką tworzenia bardziej odpornego szkła jest hartowanie. Jest ono kilkukrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłej tafli. Tę cechę zawdzięcza wysokiej temperaturze wykorzystywanej w procesie produkcji, która zmienia strukturę materiału. Szkło hartowane po uderzeniu rozpada się na kawałki o tępych krawędziach, dzięki czemu nie powodują one zagrożenia dla osób postronnych.

Bezpieczeństwo szkła ma także inny wymiar – zdrowotny. Dzięki niezwykle gładkiej powierzchni jest łatwe w utrzymaniu w czystości i nie absorbuje kurzu ani innych alergenów. Oferuje także zwiększony poziom higieny we wnętrzach, ponieważ jest całkowicie odporne na powstawanie grzybów, rozmnażanie się bakterii czy gromadzenie się roztoczy.

Szkło w przestrzeniach publicznych

W obiektach o charakterze publicznym kładzie się duży nacisk na połączenie funkcji dekoracyjnych i ochronnych szkła. Te dwa elementy muszą zapewniać zarówno doskonały ładunek estetyczny, jak i bezpieczeństwo osób przebywających w przestrzeniach publicznych. W obiektach użyteczności publicznej szkło wykorzystywane jest do budowy szklanych pokojów – wydzielonych w dużych przestrzeniach biurowych za pomocą szklanych ścian, do tworzenia balustrad czy szklanych drzwi.

Szkło w przestrzeniach prywatnych

W domach i mieszkaniach prywatnych dużą popularnością cieszy się szkło wykorzystywane w kuchniach i łazienkach. Gwarancja utrzymania higieny i czystości oraz duża dekoracyjność sprzyjają stosowaniu tafli szklanych do budowy kabin prysznicowych czy armatury łazienkowej (np. umywalek). Szklane panele wykorzystywane są w zastępstwie ceramiki i terakoty, czemu sprzyja możliwość zdobienia ich dowolną grafiką. Szkło w domu to także szklane meble, które zapewniają poczucie większej, nieskrępowanej przestrzeni czy lustra o różnorodnych kształtach.

Źródło: Szklarz Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *