Type to search

Osuszanie podczerwienią – kiedy będzie skuteczne?

Dom

Przyczyny nadmiernego zawilgocenia pomieszczenia mogą być różne – od błędów popełnionych w sztuce budowlanej przez niewłaściwe użytkowanie budynku aż po wypadki i zdarzenia losowe. Bez względu na to, jak powstało niechciane nagromadzenie się wody, nie ma wątpliwości, że jego skutki mogą być bardzo niebezpieczne. Wpływa ono negatywnie zarówno na konstrukcję budynku, jak i na komfort oraz zdrowie jego użytkowników. Może powodować korozję instalacji wewnętrznych, ale też przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni. Te z kolei powodują zacieki i nieprzyjemny zapach, a co ważniejsze, wywołują choroby układu oddechowego i przyczyniają się do powstawania alergii. Istnieje wiele sposobów osuszania budynków. Do najprostszych należy osuszanie naturalne, które polega na intensywnym wietrzeniu. Wymaga to jedynie otwarcia na oścież drzwi i okien, jest jednak sposobem niezwykle czasochłonnym, a także całkowicie zależnym od pogody i pory roku. Alternatywą jest osuszanie wymuszone przy pomocy dodatkowego sprzętu. Bardzo dobrze sprawdza się w tym wypadku użycie paneli grzewczych, wykorzystujących promieniowanie podczerwone.

Jak działa i w jaki sposób przebiega osuszanie podczerwienią

Do osuszania tą metodą używa się specjalnych paneli, które emitują ciepło poprzez promieniowanie. Istotą tego zjawiska fizycznego jest podgrzewanie jedynie przedmiotów, a nie jak w przypadku tradycyjnych ogrzewaczy, podnoszenie temperatury powietrza. Po pierwsze sprawia to, że ciepło odczuwane jest natychmiast, po drugie pobudza tzw. kapilarny transport wilgoci z głębokich warstw ogrzewanego materiału w kierunku powierzchni. Unikamy dzięki temu cofania się wilgoci do wnętrza ścian, podłóg i sufitu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że – po usunięciu problemu, który stanowi źródło wilgoci – ustawiamy płytowy promiennik równolegle do osuszanej powierzchni. Urządzenie rozgrzewa ją do około 60°C. Należy przy tym zadbać o odpowiednią odległość oraz wcześniejsze dobranie adekwatnej wielkości urządzenia. Następnie odparowaną wilgoć usuwamy, najczęściej z pomocą suszarek kondensacyjnych.

Jakie zalety ma osuszanie podczerwienią

Niewątpliwą zaletą paneli grzewczych z podczerwienią jest ich bezpieczeństwo i nieinwazyjność. Nie wymagają one ingerencji w strukturę osuszanych powierzchni. Dodatkowo unikamy pęknięć i innych uszkodzeń związanych z przemieszczaniem się pod wpływem ciepła cieczy i gazów. Jest to jedna z najszybszych metod, która jednocześnie jest całkowicie niezależna od warunków panujących na dworze. Możemy używać jej zarówno zimą, jak i latem bez względu na to, czy występują w tym czasie intensywne opady. Istotne jest również stosunkowo niskie zużycie energii elektrycznej. Ponadto obsługa takich paneli jest bardzo wygodna i prosta. Ich praca jest cicha, nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga nadzoru ze strony wykwalifikowanego pracownika technicznego. Dostępne są też bardzo różne kształty i rozmiary płyt grzewczych, dzięki czemu można osuszać zarówno duże fragmenty powierzchni, jak i małe, trudno dostępne miejsca. Płyty można też komfortowo łączyć i używać zarówno w pionie, jak i poziomie, w zależności od naszych potrzeb.

Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Ogrzewanie podczerwienią sprawdza się jako samodzielna metoda i nie wymaga dodatkowych narzędzi, właściwie w każdym przypadku, poza skutkami podtopień i powodzi. Przy okazji poważnych incydentów nadal warto użyć tej metody, ale prawdopodobnie konieczne będzie połączenie tego z działaniami inwazyjnymi, takimi jak np. skuwanie tynków, podcinanie murów czy wiercenie odpowiednich otworów. Tymczasem w wypadku wilgoci powstałej w wyniku błędów w sztuce budowlanej czy nieodpowiedniej eksploatacji, sama podczerwień działa bardzo dobrze. Jeżeli nagromadzenie wody wynika z braku odpowiedniej izolacji cieplnej, niewłaściwej wentylacji, nieszczelności powłok dachowych czy przemarznięcia ścian w okresie zimowym, metoda ta będzie najlepszym wyborem. Sprawdza się również, jeżeli wilgoć postała w wyniku usterek, takich jak uszkodzenie rynny czy instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania. Płytowe promienniki to również doskonały sposób na przyspieszenie inwestycji budowlanych. Z ich pomocą możemy z łatwością osuszać powierzchnie po remoncie oraz budynki ze świeżymi tynkami i wylewkami. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych.

Podsumowując, bez względu na przyczynę zawilgocenia, panele grzewcze używające podczerwieni są bardzo przydatnym narzędziem w osuszaniu. Ich zastosowanie jest nieocenione – oprócz osuszenia budynku mamy pewność bezpieczeństwa dla naszego zdrowia.

Inspirowane: Nord-help.com.pl – osuszanie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *