Type to search

Ogrzewanie schodów zewnętrznych – co warto wiedzieć?

Dom

Ogrzewanie schodów zewnętrznych – konieczność czy fanaberia? Oczywiście można rozważać za i przeciw takiego rozwiązania, ale aby to zrobić rzetelnie należy dowiedzieć się jak najwięcej o takim rozwiązaniu.

Po co montować ogrzewanie?

Na zamontowanie ogrzewania schodów zewnętrznych coraz częściej decydują się ludzie, którzy przede wszystkim cenią sobie bezpieczeństwo i komfort korzystania z nich. Takie rozwiązanie nie tylko chroni przed zaleganiem śniegu na schodach. Przede wszystkim niweluje oblodzenie, które w naszym klimacie pojawia się nie tylko zimą, ale także późną jesienią i wczesną wiosną. Pamiętać należy o tym, że na wystąpienie oblodzenia, a w rezultacie niebezpieczeństwa poślizgnięcia się, upadku, potłuczenia ciała lub najbardziej niebezpiecznego stłuczenia głowy, dochodzi przy pojawieniu się wilgoci i spadku temperatury delikatnie poniżej zera. Instalacja grzewcza zapobiegnie pojawieniu się lodowej powłoki lub zaleganiu śniegu na schodach.

Jakie są rodzaje ogrzewania?

Do wykonania instalacji grzewczej na schodach zewnętrznych stosuje się:

  • pojedyncze przewody elektryczne o mocy od kilkunastu do kilkudziesięciu W. Stałooporowe, które grzeją jednakowo na całej długości lub samoregulujące, dostosowujące moc grzania danego odcinaka do panujących warunków. Po wykonaniu instalacji należy wykonać przynajmniej 40mm betonową wylewkę, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przewody należy ułożyć w wyciętych bruzdach w istniejącej konstrukcji schodów,
  • elektryczne maty grzejne połączone siatką, sprzedawane w zestawach. Instalowane w cienkiej warstwie zaprawy klejowej na gotowej konstrukcji schodów.

Przewody układa się tylko na poziomych elementach stopni (nie pionowych) jak najbliżej krawędzi, aby temperatura równomiernie się rozchodziła po całym stopniu. Poza przewodami lub matami potrzebny będzie termostat (zwany także sterownikiem) z czujnikiem wilgotności powietrza. Instalacje ogrzewające schody prowadzące do domów mogą być zasilane prądem o napięciu 230V lub 400V.

Ważne jest, aby całą instalację położył elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia lub przynajmniej sprawdził i dokonał podłączenia do zasilania elektrycznego, kiedy decydujemy się wykonać instalację sami.

Co wpływa na wydajność ogrzewania?

Na wydajność i żywotność instalacji grzewczej montowanej na schodach zewnętrznych wpływa:

  • metraż,
  • moc i rodzaj wybranych przewodów,
  • rodzaj nawierzchni,
  • warunki klimatyczne,
  • budowa schodów – schody z wolną przestrzenią pod nimi należy wcześniej zaizolować termicznie styropianem lub wełną mineralną.

Podsumowując

Dobrze dobrana oraz poprawnie wykonana instalacja przeciwoblodzeniowa schodów zewnętrznych może diametralnie poprawić komfort korzystania z nich. Niezaprzeczalnym aspektem jest poprawa bezpieczeństwa, ponieważ ogrzewanie pomaga bez wysiłku zniwelować oblodzenie lub pozbyć się zalegającego śniegu. Kwestia ta może okazać się szczególnie ważna dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Należy pamiętać, że instalację powinien wykonać uprawniony elektryk. W przypadku, kiedy decydujemy się na samodzielny montaż przewodów grzejnych lub mat elektrycznych, powinien on przynajmniej sprawdzić poprawność łączenia wszystkich elementów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *