Type to search

Mobilność domków na kółkach w praktyce

Dom Motoryzacja

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, kiedy słyszysz domek mobilny albo domek na kółkach? Jakaś niewielka konstrukcja z zamontowanymi wielkimi oponami, za pomocą których można śmigać po szosie. Najlepiej byłoby jeszcze, żeby mogła osiągać przyzwoitą prędkość. Niestety, to już było, i nie są to domki na kółkach, tylko kampery. Tymczasem domki mobilne to konstrukcje nieco inne niż wskazuje na to ich nazwa. Na czym zatem polega ich mobilność w praktyce?

Krótka historia domków mobilnych

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, krótkie wyjaśnienie, skąd się wzięły na naszym rynku domki na kółkach i czym tak naprawdę są. Otóż domki mobilne nazywane są również domkami holenderskimi albo angielskimi. Nie jest to przypadek – powstały one w Anglii i bardzo szybko zyskały popularność także w Holandii. Właśnie tam produkowało się największą ilość budowli tego typu. Obecnie można je spotkać właściwie w każdym zakątku Europy, a ostatnio coraz częściej także iw Polsce. Wyjątkowość domków mobilnych polega na tym, że pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni są bardzo wygodnym miejscem do spędzania czasu. W pełni wyposażona kuchnia, gustownie urządzona łazienka, ogrzewanie elektryczne czy gazowe sprawiają, że można w nich poczuć się właściwie jak w domu. A jeśli dorzucimy do tego możliwość dobudowania tarasu, czy też wyposażenia domu w kominek, klimatyzację i inne udogodnienia, wówczas dostajemy komfortową przestrzeń, która będzie służyć nam zdecydowanie lepiej niż przyczepa kempingowa czy kamper.

Po co kółka w domku mobilnym?

Istotnym elementem, który wyróżnia domki typu holenderskiego, są kółka. Do czego tak naprawdę służą? Z pewnością nie do tego, żeby można było nim jeździć – domek na kółkach to nie samochód, to po pierwsze, a po drugie, nie można go podłączyć jako przyczepę. Więc o co chodzi? O to, że dzięki zamocowanym kółkom można bezproblemowo umieścić domek na przyczepie i chociażby przewieźć go na drugi koniec Polski. Jest to również ogromne ułatwienie przy przestawianiu domku w obrębie działki. Kółka sprawią, że będziesz mógł przemieścić swój domek w zupełnie innym miejscu, niż planowałeś. Jest to bardzo przydatne szczególnie w przypadkach, kiedy okazuje się, że np. w danym miejscu działki zbiera się woda albo okazuje się, że powstały jakieś nierówności. Wówczas wystarczy przenieść domek na inne miejsce i po problemie. Warto nadmienić, że domek na kółkach nie jest konstrukcją trwale związaną z gruntem, dlatego też nie musi on być postawiony na posesji własnościowej, równie dobrze może być to także działka dzierżawiona. Wobec tego taki domek można wozić ze sobą po całym kraju i cieszyć się jego komfortem w najrozmaitszych okolicznościach przyrody.

Gdzie kupić domek mobilny?

Domek na kółkach to kusząca alternatywa dla przyczep kempingowych i kamperów. I choć może nie jest on aż tak bardzo mobilny jak można by przypuszczać, to z powodzeniem można transportować go z miejsca na miejsce. Przy tym jest on dużo bardziej wygodny i funkcjonalny niż tradycyjne mieszkania na kółkach. Z powodzeniem natomiast zastępuje typowy domek letniskowy. Może być użytkowany o każdej porze roku, a to, że nie jest trwale związany z gruntem sprawia, że do jego postawienia nie jest wymagane aż tyle pozwoleń, co przy typowym domu. Gdzie zatem kupić własny domek mobilny? Otóż najlepiej zdecydować się na polskiego producenta domków mobilnych. Rodzime firmy mają już zdobyte duże doświadczenie w tej branży, a przede wszystkim wiedzą, w jakich warunkach będzie użytkowany domek na kółkach. Z tego względu są one dostosowane chociażby do warunków klimatycznych panujących w Polsce, w przeciwieństwie do domków produkowanych w Holandii czy w Anglii. 

Źródło: Ecomobilehome – producent mobilnych domków holenderskich całorocznych

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *