Type to search

Metalowe, żelbetowe czy drewniane? Czym się kierować przy wyborze schodów?

Dom Firma

Schody dawno przestały być wyłącznie elementem konstrukcji naszego domu pomagającym nam pokonywać przestrzeń pomiędzy piętrami. Dziś to także część architektury domu, która nie tylko powinna do niego pasować, ale i go zdobić, stanowiąc niejednokrotnie naszą wizytówkę. Kiedy jednak zdecydujemy się już na rodzaj schodów, warto bardzo dobrze zastanowić się nad materiałem, z którego zostaną wykonane. Metalowe, żelbetowe, a może drewniane? Które z nich wybrać?

Pamiętaj – wybór ma znaczenie!

To, na jaki rodzaj schodów się zdecydujemy, ma ogromny wpływ już na etapie budowy domu. Najwcześniej musimy pomyśleć o schodach żelbetowych – ze względu na materiał, z którego są wykonane, stanowią one integralną konstrukcyjnie całość z pozostałymi elementami domu, dlatego ich wykonanie należy rozpocząć równolegle z innymi elementami, najlepiej wtedy, gdy dom jest w stanie surowym. Metalowe konstrukcje schodów najlepiej zamontować w stanie surowym zamkniętym, przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Wtedy będziemy mieli szansę na ewentualne poprawki i zmiany. Najbardziej wdzięczne pod tym względem są schody wewnętrzne drewniane – te można zamontować na każdym etapie budowy domu, nawet po wykończeniu podłóg oraz ścian.

Stal – niezawodność i nowoczesny design

Schody metalowe zyskują coraz większą popularność już nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale i mieszkaniowym. Mogą być one wznoszone w stanie surowym zamkniętym domu. Schody metalowe są bez wątpienia najtrwalszym typem schodów, jaki możemy zamontować w naszym domu – nie jest bowiem tajemnicą, że stal jest tworzywem bardzo wytrzymałym, odpornym na rdzę, wilgoć oraz zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych i surowych, stanowiąc idealne dopełnienie współczesnego budownictwa, będą też tańsze od schodów drewnianych.

Schody metalowe – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą schodów metalowych jest to, że mogą one zajmować niewiele miejsca i dają możliwość kształtowania układów schodów oraz ich usytuowania. Są też dużo lżejsze i łatwiejsze w montażu niż schody żelbetowe oraz sztywniejsze niż schody drewniane. Niestety, źle tłumią dźwięki, są zimne w dotyku i szybko nagrzewają się od gorąca – nie zdadzą zatem egzaminu podczas pożaru. Dużo szybciej też o uszkodzenia szklanych sprzętów podczas kontaktu z powierzchnią schodów.

Schody żelbetowe – najlepsze dla rodziny

Schody żelbetowe należą do jednych z najpopularniejszych typów schodów, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Są stabilne, tanie i łatwe do wykonania – można je formować na miejscu, najlepiej z równoczesnym wznoszeniem ścian. Nie wymagają też, w przeciwieństwie do schodów drewnianych, szczególnej pielęgnacji czy konserwacji, łatwo je też dostosować architektonicznie do danego wnętrza. Niestety, schody żelbetowe nie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach – będą je optycznie przytłaczać swoją masywnością.

Schody żelbetowe – zalety i wady

Zaletą schodów żelbetowych jest ich solidność oraz ogniotrwałość. Są stosunkowo łatwe do wykonania i można z nich korzystać już na etapie budowy domu, a wykończyć – dopiero podczas urządzania wnętrza, co pozwala na rozłożenie kosztów ich wykonania w czasie. Niestety, raz zaprojektowane bardzo trudno umieścić na nowo w projekcie, a po ich wykonaniu – przenieść lub zmodyfikować.

Drewno – styl i spokój

Schody drewniane najczęściej wybierane są do wnętrz swoją estetyką nawiązujących do naturalnych i tradycyjnych wzorów, choć coraz częściej łączone są także z wnętrzami o nowoczesnym charakterze. Drewno zawsze wygląda elegancko i stylowo, a wiele osób ceni je za ciepło i przytulność, które wnosi do wnętrza. Należy jednak pamiętać, że drewniane schody z czasem ulegają zniszczeniu, dlatego wymagają dużo większej pielęgnacji niż schody żelbetowe czy metalowe.

Schody drewniane – zalety i wady

Schody drewniane można wykonać na każdym etapie budowy domu oraz jego wykańczania, nie obciążają też podłogi i stropu. Dzięki możliwościom, jakie daje drewno, mogą też być dowolnie kształtowane i formowane, dzięki czemu będą pasowały do większości wnętrz. Niestety, schody drewniane nie sprawdzą w przypadku pożaru, są też mniej trwałe niż schody wykonane z metalu czy żelbetonu.  Z uwagi na podatność drewna na wilgoć oraz uszkodzenia wymagają także zwiększonych nakładów sił, jeśli chodzi o pielęgnację schodów.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *