Schody dawno przestały być wyłącznie elementem konstrukcji naszego domu pomagającym nam pokonywać przestrzeń pomiędzy piętrami. Dziś to także część architektury domu, która nie tylko powinna do niego pasować, ale i go zdobić, stanowiąc niejednokrotnie naszą wizytówkę. Kiedy jednak zdecydujemy się już na rodzaj schodów, warto bardzo dobrze zastanowić się nad materiałem, z którego zostaną wykonane. Metalowe, żelbetowe, a może drewniane? Które z nich wybrać?
Pamiętaj – wybór ma znaczenie!
To, na jaki rodzaj schodów się zdecydujemy, ma ogromny wpływ już na etapie budowy domu. Najwcześniej musimy pomyśleć o schodach żelbetowych – ze względu na materiał, z którego są wykonane, stanowią one integralną konstrukcyjnie całość z pozostałymi elementami domu, dlatego ich wykonanie należy rozpocząć równolegle z innymi elementami, najlepiej wtedy, gdy dom jest w stanie surowym. Metalowe konstrukcje schodów najlepiej zamontować w stanie surowym zamkniętym, przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Wtedy będziemy mieli szansę na ewentualne poprawki i zmiany. Najbardziej wdzięczne pod tym względem są schody wewnętrzne drewniane – te można zamontować na każdym etapie budowy domu, nawet po wykończeniu podłóg oraz ścian.
Stal – niezawodność i nowoczesny design
Schody metalowe zyskują coraz większą popularność już nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale i mieszkaniowym. Mogą być one wznoszone w stanie surowym zamkniętym domu. Schody metalowe są bez wątpienia najtrwalszym typem schodów, jaki możemy zamontować w naszym domu – nie jest bowiem tajemnicą, że stal jest tworzywem bardzo wytrzymałym, odpornym na rdzę, wilgoć oraz zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych i surowych, stanowiąc idealne dopełnienie współczesnego budownictwa, będą też tańsze od schodów drewnianych.
Schody metalowe – zalety i wady
Niewątpliwą zaletą schodów metalowych jest to, że mogą one zajmować niewiele miejsca i dają możliwość kształtowania układów schodów oraz ich usytuowania. Są też dużo lżejsze i łatwiejsze w montażu niż schody żelbetowe oraz sztywniejsze niż schody drewniane. Niestety, źle tłumią dźwięki, są zimne w dotyku i szybko nagrzewają się od gorąca – nie zdadzą zatem egzaminu podczas pożaru. Dużo szybciej też o uszkodzenia szklanych sprzętów podczas kontaktu z powierzchnią schodów.
Schody żelbetowe – najlepsze dla rodziny
Schody żelbetowe należą do jednych z najpopularniejszych typów schodów, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Są stabilne, tanie i łatwe do wykonania – można je formować na miejscu, najlepiej z równoczesnym wznoszeniem ścian. Nie wymagają też, w przeciwieństwie do schodów drewnianych, szczególnej pielęgnacji czy konserwacji, łatwo je też dostosować architektonicznie do danego wnętrza. Niestety, schody żelbetowe nie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach – będą je optycznie przytłaczać swoją masywnością.
Schody żelbetowe – zalety i wady
Zaletą schodów żelbetowych jest ich solidność oraz ogniotrwałość. Są stosunkowo łatwe do wykonania i można z nich korzystać już na etapie budowy domu, a wykończyć – dopiero podczas urządzania wnętrza, co pozwala na rozłożenie kosztów ich wykonania w czasie. Niestety, raz zaprojektowane bardzo trudno umieścić na nowo w projekcie, a po ich wykonaniu – przenieść lub zmodyfikować.
Drewno – styl i spokój
Schody drewniane najczęściej wybierane są do wnętrz swoją estetyką nawiązujących do naturalnych i tradycyjnych wzorów, choć coraz częściej łączone są także z wnętrzami o nowoczesnym charakterze. Drewno zawsze wygląda elegancko i stylowo, a wiele osób ceni je za ciepło i przytulność, które wnosi do wnętrza. Należy jednak pamiętać, że drewniane schody z czasem ulegają zniszczeniu, dlatego wymagają dużo większej pielęgnacji niż schody żelbetowe czy metalowe.
Schody drewniane – zalety i wady
Schody drewniane można wykonać na każdym etapie budowy domu oraz jego wykańczania, nie obciążają też podłogi i stropu. Dzięki możliwościom, jakie daje drewno, mogą też być dowolnie kształtowane i formowane, dzięki czemu będą pasowały do większości wnętrz. Niestety, schody drewniane nie sprawdzą w przypadku pożaru, są też mniej trwałe niż schody wykonane z metalu czy żelbetonu. Z uwagi na podatność drewna na wilgoć oraz uszkodzenia wymagają także zwiększonych nakładów sił, jeśli chodzi o pielęgnację schodów.