Type to search

Kolorystyka ścian we wnętrzu – co oznaczają kolory?

Dom

Chęć odmalowania mieszkania to za każdym razem okazja, by wprowadzić do wnętrza trochę świeżości i radości. Obecnie nie ma żadnej restrykcyjnej mody i można przebierać w odcieniach, co daje duże pole do popisu osobom obdarzonym wyobraźnią i dobrym smakiem. Stworzenie wysmakowanej całości za pomocą szaleństwa barw wymaga sporych umiejętności, ale jak najbardziej jest możliwe.

Trzeba jednak wiedzieć, że kolory mają właściwości oddziaływania na ludzką psychikę. Dzięki postawieniu na stonowane, łagodne odcienie można wyciszyć się i odpocząć, można też się ożywić, wprowadzając do wnętrza barwy ostre i energetyczne. Umiejętne żonglowanie kolorami w pomieszczeniach takich jak gabinet czy sypialnia zmieni każde mieszkanie w prawdziwe dzieło sztuki, azyl i cokolwiek innego – zawsze zgodnie z potrzebami użytkowników.

Na jakie barwy trzeba szczególnie uważać?

Praktycznie każdy kolor może mieć pewne „skutki uboczne”. Podczas podejmowania decyzji co do wyboru idealnej barwy do wnętrza warto uważać szczególnie na:

– czerwień – uważana za najbardziej agresywny kolor, pobudza, ale może męczyć i wywoływać niepotrzebne napięcie, a nawet agresję. Nie jest wskazana, jeśli ktoś z domowników cierpi na choroby układu krążenia.

– czerń – choć jest bardzo elegancka, może wywoływać depresję i wrażenie przytłoczenia. Poza tym tworzy niekorzystny efekt optyczny – skraca i zmniejsza pomieszczenie. Może stanowić duży problem dla osób cierpiących na klaustrofobię.

– biel – nawet tak uniwersalna barwa ma minusy. Chociaż pasuje do większości kompozycji, w nadmiarze będzie drażnić lub wywoływać skojarzenia ze szpitalem – nie wszyscy czują się dobrze we wnętrzach stylizowanych na nazbyt sterylne.

– żółty – ten kolor wymaga bardzo umiejętnego zastosowania. Jest uważany za męczący, ale efekt ten można zniwelować, stawiając na ciepłe, słoneczne odcienie. Może wymagać przygaszenia bądź „rozbielenia” za pomocą dodatków.

– niebieski – spokojna barwa, sprzyja wyciszeniu się. Może jednak mieć zbyt silny efekt, dlatego też nie jest uważana za najszczęśliwszy wybór dla tych, którzy mają skłonności do popadania w depresję. Już lepiej wybrać zieleń, która oprócz ułatwiania relaksu ma również właściwości kojące.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *