Type to search

Jak wybrać piec do sauny?

Dom Firma

Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów w konstrukcji sauny jest piec. Dobrej jakości piec zagwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo, a także wyjątkowe doświadczenia w zakresie relaksu. Na rynku dostępne są piece różnego typu, a także o różnej mocy. Warto zastanowić się nad tym, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze docelowego produktu oraz jakie będą jego cechy charakterystyczne. Sprawdźmy.

Podstawowe rodzaje pieców do saun

Piece do saun dzielą się przede wszystkim na trzy podstawowe rodzaje. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę działania, a także w inny sposób generowana jest wysoka temperatura w pomieszczeniu. Wśród tych rodzajów znajdują się:

  • piece na drewno;
  • piece elektryczne jednofunkcyjne;
  • piece elektryczne dwufunkcyjne;

Piece na drewno

To klasyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się przede wszystkim w większych saunach. Wszystko dlatego, że piece na drewno mogą rozgrzewać się do znacznie wyższych temperatur niż te elektryczne, dlatego powinno zachować się większy odstęp pomiędzy piecem, a elementami palnymi znajdującymi się w saunie. Jeżeli nie jest to możliwe, to alternatywą pozostaje zastosowanie dodatkowych osłon lub też skorzystanie z pieców elektrycznych. W związku z tym rozmiar sauny ma duże znaczenie przy wyborze pieca. Produkt opalany drewnem może być stosowany jako piec do sauny suchej. Specyfika jego działania polega na tym, że w palenisku płonie drewno, a nad nim znajdują się podgrzewane kamienie. Piece takie z powodzeniem można wykorzystywać tam, gdzie użytkownicy nie mają dostępu do sieci elektrycznej.

Piece elektryczne jednofunkcyjne

Popularną alternatywą na rynku pozostają piece elektryczne. To nowoczesne rozwiązanie, które najczęściej wybierane jest przy nowopowstających saunach domowych lub ogrodowych. Ich atutem jest mniejszy rozmiar, tańszy koszt zakupu, a także możliwość ich bezpiecznego stosowania także w mniejszych pomieszczeniach. Piece tego typu mogą być dostępne w wersji wolnostojącej lub do bezpośredniego montażu na ścianie. Modele tego typu mogą być stosowane jako piec do sauny mokrej lub suchej.

Piece elektryczne dwufunkcyjne

W przypadku saun parowych, niezbędne jest postawienie na piece dwufunkcyjne. Poza podstawową specyfiką działania, posiadają także dedykowany generator pary. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w saunie parowej. To sprawia, że optymalny piec do sauny parowej to rozwiązanie dwufunkcyjne. Spełni ono wymagania nawet najbardziej wymagających klientów i pozwoli zadbać im o bezpieczeństwo.

Na rynku można znaleźć także mniej popularne rodzaje pieców do saun, w tym m.in.: piece wielofunkcyjne z możliwością generowania zapachu lub przeprowadzania inhalacji solnych, a także piece akumulacyjne.

Jak wybrać odpowiednią moc pieca?

Kluczem pozostaje wybranie pieca o mocy, która zapewni prawidłowe, bezpieczne i wygodne korzystanie z sauny. W przypadku saun wykorzystywanych w warunkach domowych szacuje się, że moc pieca powinna wynosić 1kW na każdy 1m3 kubatury sauny. Jeżeli jednak mamy do czynienia z sauną przeszkloną lub słabo izolowaną, to wówczas należy postawić na bardziej wydajne rozwiązania. Wszystko dlatego, ze w słabo izolowanych saunach temperatura będzie zdecydowanie szybciej spadać, co może wpłynąć na koszty eksploatacji sauny, a także wygodę użytkowników.

Przed zakupem pieca warto zadbać o to, aby kubatura sauny nie była w górnym zakresie mocy modelu. Dzięki temu uniknie się sytuacji, że piec zawsze będzie pracował na maksimum swoich możliwości. W ten sposób użytkownicy zadbają o dłuższą żywotność pieca oraz jego mniejszą awaryjność.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *