Jesienią i zimą spędzamy dużo czasu przy sztucznym świetle, które ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie oraz nastrój. Oświetlenie powinno być oczywiście dopasowane do jego przeznaczenia. Przykładowo do relaksu odpowiednie będzie ciepłe, rozproszone światło, a przy wzmożonej pracy lepiej sprawdzi się jasne światło o chłodnej barwie.
Światło dopasowane do potrzeb użytkowników
W kuchni, salonie czy przedpokoju najlepiej zastosować plafon sufitowy, który równomiernie oświetli całą przestrzeń. Można w nim wykorzystać tradycyjne żarówki lub nowoczesne, energooszczędne ledy. Barwę światła można w tym przypadku dostosować do swoich indywidualnych preferencji poprzez dobór właściwej żarówki. W kuchni i przedpokoju warto zainstalować modele emitujące jasne, intensywne światło. Natomiast do salonu czy sypialni lepiej wybrać żarówkę o nieco mniejszej mocy i cieplejszej barwie. Warto podkreślić, że plafon sufitowy łatwo dopasować do wystroju czy charakteru danej przestrzeni, ze względu na powszechną dostępność bardzo zróżnicowanych produktów.
W pomieszczeniach wykorzystywanych zarówno do pracy, jak i do relaksu często wykorzystuje się kilka różnych źródeł światła. Możliwe jest połączenie centralnego oświetlenia (np. plafonu lub żyrandola) z modułami uzupełniającymi. Reflektory sufitowe to elementy na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdzają się w obu rolach. Mogą bowiem oświetlać całe pomieszczenie lub podkreślać wyłączne wybrany element architektoniczny czy dekoracyjny. Warto podkreślić, że reflektory sufitowe umożliwiają regulację kąta padania oraz natężenia światła.
Bardzo przyjemny nastrój w pomieszczeniu można również uzyskać przy pomocy szyn oświetleniowych. Najczęściej występują one pod postacią ruchomych reflektorów, które mocuje się na suficie przy pomocy aluminiowych profili. W celu ukrycia przewodów i innych elementów technicznych można zdecydować się na szyny wpuszczane w sufit. Szyny oświetleniowe to rozwiązania bardzo funkcjonalne, ponieważ umożliwiają dokonywanie zmian w aranżacji oświetlenia w sposób szybki i wygodny.
Oszczędne i praktyczne – świetlówki kompaktowe
Duży wpływ na przyjemny nastrój w pomieszczeniu ma nie tylko odpowiedni klosz, ale również właściwie dobrana żarówka. Zapewne warto sięgnąć w tym przypadku po świetlówki kompaktowe, zwane powszechnie energooszczędnymi. Świecą one dzięki luminoforowi, który pokrywa ścianki szklanych rurek i jest pobudzany przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez rtęć. Świetlówki kompaktowe pobierają nawet 80% mniej prądu niż standardowe żarówki, a czas ich pracy wynosi nawet do 15 tys. godzin. Na rynku dostępne są świetlówki różniące się kształtem oraz barwą i natężeniem emitowanego światła.
W okresie jesiennym w szczególności warto zadbać o odpowiednie oświetlenie do relaksu czy pracy. Zapewne warto zdecydować się na kilka źródeł światła i wykorzystywać je w zależności od aktualnych potrzeb.