W czasach kryzysu coraz mocniej stawiamy na ekonomiczne rozwiązania w każdej dziedzinie życia. Jednocześnie szukamy opcji, które nie będą nas zmuszały do rezygnowania z wysokiej jakości. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania w poszukiwaniu takiego, które będzie kosztowało mniej. Od lat jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest ogrzewanie domu propanem. Taki wybór gwarantuje ciepło nawet w mroźne zimy, a jednocześnie jest wyjątkowo ekonomiczny, oszczędny i opłacalny.
Ekonomicznie, czyli wydajnie i wielofunkcyjnie – korzystaj z propanu
O ekonomicznym charakterze ogrzewania domu gazem propan świadczy wiele jego cech. Przede wszystkim gaz propan jest wielofunkcyjny. Nie jest tajemnicą, że gaz propan i gaz ziemny to nie ten sam surowiec – posiadają one inne cechy i inne właściwości. Z tego też powodu często wydaje nam się, że gaz propan można wykorzystywać jedynie do ogrzewania domu, a nie nada się on przykładowo do zasilania kuchenki gazowej. Jednak nic bardziej mylnego.
Gaz propan jest paliwem wielofunkcyjnym. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno jako materiał opałowy do ogrzewania domu, jak i do zasilania podgrzewacza wody użytkowej czy kuchenki gazowej. Ale czy wielofunkcyjność ma znaczenie z ekonomicznego punktu widzenia? Oczywiście, że tak! W miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, alternatywą jest energia elektryczna. Ta natomiast jest dość droga.
Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wielofunkcyjności gazu propan. Ponadto wybierając kocioł kondensacyjny dla naszej instalacji gazowej, dodatkowo zwiększamy jej wydajność. Kotły kondensacyjne, dzięki zjawisku kondensacji, zmniejszają straty ciepła. Tym samym pozwalają spalać mniej paliwa, a przy tym jeszcze skuteczniej i bardziej efektywnie ogrzewać dom nawet podczas mroźnych zim.
Ekonomicznie, czyli wygodnie i bezobsługowo – tylko z propanem
Zdarza nam się zapominać, że ekonomiczne ogrzewanie to także takie, które działa wygodnie i bezobsługowo. Dlaczego? W końcu czas to pieniądz. Im mniej czasu poświęcamy na doglądanie ogrzewania, tym więcej możemy go przeznaczyć na ważniejsze rzeczy.
Ogrzewanie gazem propan jest jedną z najwygodniejszych i najbardziej bezobsługowych metod ogrzewania domu. Gaz jest samoczynnie pobierany do kotła ze zbiornika zlokalizowanego na terenie działki. Ilość pobieranego gazu jest dokładnie dostosowana do potrzeb jego spalania. Cały system jest zupełnie bezobsługowy. Użytkownik ustawia tylko żądaną temperaturę, a cała reszta dzieje się sama. Żadnego rozpalania pieca czy doglądania paleniska! Wyłącznie komfort i ciepło.
Łatwe sposoby na obniżenie kosztów założenia instalacji na gaz płynny propan
Na ekonomiczny charakter ogrzewania gazem propan mają wpływ również czynniki zewnętrzne. Jednym z nich są samorządowe dofinansowania przeznaczone na zmniejszanie gazów niskiej emisji. Ogrzewanie gazem propan jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych dostępnych obecnie na rynku. Jego użytkowanie przekłada się na poprawę stanu atmosfery i zmniejszenie smogu. Dlatego też wybieranie ogrzewania propanem jest wspierane przez samorządy. Dzięki takiemu wsparciu możemy liczyć na zwrot części kosztów zakupu kotła kondensacyjnego na gaz propan. To nie tylko spora oszczędność, ale również zmniejszenie kosztów inwestycji początkowej. Dzięki temu wydatek szybciej się zwróci, a tym samym szybciej zaczniemy oszczędzać na nowej formie ogrzewania.
Atrakcyjne ceny propanu – kiedy tankować zbiornik?
Już od wielu lat wszelkie podwyżki szczęśliwie omijają ceny gazu propan. Rynek energetyczny i paliw opałowych nieustannie notuje wzrosty cen, jednak nie w przypadku gazu propan. Ceny tego surowca niezmiennie plasują się na atrakcyjnym poziomie. Ponadto nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić. Dodatkowo wiosną i latem, poza sezonem grzewczym, ceny propanu jeszcze spadają. Dlatego jeśli odpowiednio zaplanujemy tankowanie zbiornika – wyłącznie poza sezonem grzewczym – możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu propanem jeszcze więcej. Z której strony by nie spojrzeć, ogrzewanie gazem propan jest ekonomiczne i opłacalne. Warto więc postawić na propan.