Type to search

Biała kuchnia – jak sprawić, by aranżacja wnętrza nie była banalna?

Dom

Aranżacja kuchni na biało to jeden z najczęstszych pomysłów aranżacyjnych. Nowoczesny styl życia sprawia, że kuchnia przyjmuje często rolę centralnego punktu w naszych domach. Właśnie tutaj dochodzi do wielu spotkań towarzyskich, rodzinnych, dlatego podczas procesu projektowania coraz częściej zwracamy na to, jakie materiały są przez nas używane do wykończenia kuchni. Zwykle to właśnie one są odpowiedzialne za to, czy aranżacja będzie przykuwać wzrok.

Kuchnia w bieli

Biała kuchnia wygląda, nowocześnie, przestronnie oraz elegancko. Oznacza to, że w doborze mebli do kuchni powinna zostać zachowana prostota. Doskonale do tego celu nadadzą się gładkie fronty często wykonane z lakierowanego mdf-u. Żeby wprowadzić ciekawy akcent do aranżacji, warto pomyśleć o blacie z kamienia. Idealnie sprawdzi się tutaj blat marmurowy. Możemy także wprowadzić do naszego wnętrza harmonię wprowadzając sprzęty AGD pod zabudowę.

Styl skandynawski

Biała kuchnia może być nawiązaniem do stylu skandynawskiego. W takiej aranżacji sprawdzą się fronty szafek z bielonego drewna połączone z drewnianym blatem. Na tle bieli bardzo dobrze będą prezentować się także plecione wysokie krzesła, które możemy ustawić przy wyspie kuchennej. Jest to idealny sposób na zmianę charakteru. W takiej aranżacji warto pomyśleć o zastosowaniu pięknego marmuru z serii Lilac. Wprowadzi on do wnętrza nieco urozmaicenia dzięki swoim deseniom, jednak nie przytłoczy całości projektu. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie go w postaci dużej płyty położonej na ścianie lub podłodze – wielkoformatowe płyty tnie  się ze slabów – płyt uzyskanych z pocięcia bloków.

Luksusowa kuchnia

W dzisiejszych czasach nowoczesne kuchnie są coraz bardziej eleganckie – chętnie sięgamy po rozwiązania na wysoki połysk. Białe blaty bardzo dobrze komponują się ze złotem. W kuchniach otwartych na salon możemy pokusić się o zastosowanie złotych detali. Przy wyborze marmuru do nowoczesnej i luksusowej kuchni powinniśmy wybierać jednak kamienie oszczędne, jeśli chodzi o ich design. Doskonale sprawdzą się tutaj kamienie z kolekcji Afyon White lub Glacier White.

Biała kuchnia – wady i zalety

Biel występuje w wielu odcieniach, a łączenie ich ze sobą może być trudne. Zimna biel nie będzie wyglądał korzystnie na ścianach w połączeniu z ciemniejszym odcieniem zastosowanym np. na frontach szafek. Jeśli kuchnia jest dobrze oświetlona, lepiej zdecydować się na matowe wykończenia ścian i mebli. Wysoki połysk frontów, lustrzane akcenty czy chromowane baterie będą odbijać dużą ilość światła, co może po jakimś czasie stać się męczące.

Z drugiej jednak strony, podstawową zaletą białej kuchni jest jej ponadczasowość. Klasyczna biel zawsze wygląda świetnie i nie ma wpływu na aktualnie panujący trend. Białe szafki pasują do każdego stylu od prostych modernistycznych mebli z gładkimi frontami, poprzez styl skandynawski i eleganckie szafki w stylu angielskim, oraz szafki w stylu rustykalnym, vintage. Biała kuchnia zawsze wygląda świeżo oraz przestronnie oraz jej kolor w naturalny sposób powiększa optycznie wnętrze. Jeśli chcemy zadbać o to, by projekt był minimalistyczny, ale nie nudny, dobrym wyborem będzie zastosowanie pięknych płytek z białego marmuru, które doskonale uzupełnią aranżację.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *