Type to search

Korony protetyczne – piękny uśmiech dla każdego

Medycyna i zdrowie

Korony to popularne uzupełnienia protetyczne stosowane głównie do rekonstrukcji zębów zniszczonych przez próchnicę lub uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je również w zabiegach implantologicznych – mocowane są na bazie wszczepu, by wypełnić ubytki w uzębieniu. Czym tak naprawdę są korony protetyczne, jakie są ich rodzaje i u kogo mogą być stosowane?

Korony – nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Głównym zadaniem koron protetycznych jest odpowiednie przykrycie uszkodzonego zęba. Dodatkowo poprawiają również kolor i kształt zęba, a także wpływają na jego poprawne położenie w jamie ustnej. Korona w takim wypadku nie tylko pełni funkcję wzmacniającą, ale chroni też przed działaniem czynników zewnętrznych. Tego typu uzupełnienia protetyczne mają postać „czapeczek”, które umieszczane są na specjalnie wcześniej oszlifowanym zębie. Pozwalają odbudować utracone tkanki lub elementy, jednocześnie odtwarzając przy tym jego podstawowe funkcje. Korony stają się więc częścią uzębienia pacjenta pozwalającymi na zachowanie funkcji i kształtu zębów.

Korony zakłada się także po to, aby odpowiednio ochronić słabsze zęby przed mogącym wystąpić w przyszłości złamaniem. Ich celem często jest także umocowanie  mostu, szczególnie w przypadku gdy stomatolog wykluczy możliwość stosowania innych, mniej inwazyjnych metod.

Rodzaje koron protetycznych

Korony protetyczne można podzielić na kilka typów i rodzajów. Ich główne kryterium stanowi jednak materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się więc:

  • Korony porcelanowe – umieszczane są na podbudowie metalowej albo ceramicznej. Element metalowy lub ceramiczny (najczęściej z tlenku cyrkonu) przykryty jest porcelaną, dzięki czemu nie jest w żaden sposób widoczny . Są one najbardziej estetyczne ze wszystkich typów koron i nie można ich praktycznie odróżnić od naturalnego uzębienia
  • Korony kompozytowe i akrylowe – najczęściej stosowane są tymczasowo, zwłaszcza u osób, które z różnych powodów nie mogą mieć założonych koron porcelanowych.

Przebieg zabiegu

Zabieg polegający na założeniu koron protetycznych, najczęściej wykonuje się w ciągu dwóch wizyt. W trakcie pierwszej dentysta szlifuje zęby pod korony, pobiera precyzyjne wyciski lub skany wewnątrzustne oraz dobiera kolor przyszłej korony do naturalnej barwy uzębienia. Na końcu zakłada tymczasową koronę. Druga wizyta wiąże się już z założeniem czyli zacementowaniem właściwej korony.

W przypadku całkowitego braku zęba, koronę zakłada się na specjalnie przygotowanych do tego celu implant. Wszczepy umieszcza się bezpośrednio w kości szczęki, a na ich bazie mocuje się korony. W przypadku większej liczby ubytków można zastosować też most protetyczny. Złożony jest on z kilku połączonych koron umocowanych na zębach naturalnych lub implantach.

Korony protetyczne pomagają uzyskać piękny i lśniący uśmiech. Mogą być stosowane nawet przez kilkanaście lat, jednak zawsze należy pamiętać o utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Inspirowane: triodent.com.pl – stomatologia Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *