Type to search

Jak można usunąć przebarwienia po lecie? Najskuteczniejsze metody

Medycyna i zdrowie

Lato dla wielu osób jest ulubioną porą roku. Wakacje, piękna opalenizna, liczne spotkania ze znajomymi z pewnością pozostawiają po sobie piękne wspomnienia. Niestety, ale jest to również czas, który niekorzystnie wpływa na naszą urodę. Nadmierne działanie promieni słonecznych na skórę często doprowadza do pojawienia się wielu przebarwień. Okres jesienno-zimowy szczególnie sprzyja pozbywaniu się tych przykrych pamiątek po lecie. W jaki sposób należy więc się za to zabrać?

W jaki sposób powstają przebarwienia skórne?

Najczęściej za pojawienie się na skórze przebarwień odpowiada słońce. Podczas kąpieli słonecznych skóra wytwarza melaninę, nadającą ciału pożądany złoto-brązowy odcień. Często zdarza się jednak, że jej poziom rozkłada się nierównomiernie, czego skutkiem są zmiany barwinkowe powstające w skórze właściwiej albo naskórku. Przebarwienia skórne pojawiają się również po zbyt intensywnym opalaniu w solarium. Tego typu plamy pigmentacyjne występują głównie na rękach, nogach, twarzy, a także dekolcie. Mogą być również skutkiem wielu chorób, chociażby problemów dotyczących wątroby, nadczynności tarczycy czy związanych z hormonami. Przebarwienia skórne mogą się też pojawić w trakcie ciąży, w okresie przekwitania czy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Jak można uniknąć przebarwień skórnych?

Aby w pełni zminimalizować ryzyko wystąpienia plam skórnych, najlepiej w pełni zrezygnować z kąpieli słonecznych i wystawiania skóry na słońce. Niestety, ale nigdy nie jest to do końca możliwe, szczególnie w okresie letnim. Warto jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad, które chociaż w pewnym stopniu pomogą zapobiec powstaniu przebarwień na skórze:

  • unikanie słońce pomiędzy godziną jedenastą, a szesnastą. Wtedy działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze, co może w większym stopniu przyczynić się do pojawienia się plam na ciele;
  • warto zainwestować w kosmetyki posiadające filtr z faktorem SPF większym niż trzydzieści;
  • należy przykładać szczególną uwagę do działania przyjmowanych leków i ziół. Niektóre z nich dodatkowo uwrażliwiają skórę na słońce.

Metody usuwania przebarwień

Skuteczne pozbycie się plam pigmentacyjnych wbrew pozoru nie jest takie łatwe. Niektórzy próbują ratować się domowymi sposobami, chociażby poprzez pocieranie przebarwionego miejsca sokiem z cytryny czy nagminnego stosowania peelingów. Nie wszystkie jednak zmiany da się w pełni usunąć takimi metodami. W takim wypadku należy więc skorzystać z profesjonalnych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetologiczne i dermatologiczne.
Jedną z popularnych metod usuwania przebarwień może jest zabieg z użyciem urządzenia Dermapen. Polega on głównie na wprowadzaniu w skórę drobnych igiełek zawierających odpowiednie substancje czynne. Takie mikronakłuwanie wpływa na większą produkcję elastyny i kolagenu odpowiadających za poprawną strukturę skóry. Największe rezultaty przynosi jednak seria dwóch lub trzech zabiegów.
Osoby, które nie przepadają za widokiem igieł, mogą skorzystać z laserowej metody usuwania przebarwień. Zabieg z zastosowaniem nowoczesnego lasera PicoSure wykorzystuje specjalną technologię wiązki laserowanej, która liczona jest w pikosekundach. W trakcie zabiegu lekarz przykłada urządzenia do miejsca, na którym wystąpiły przebarwienia, a światło lasera odpowiednio oddziałuje na skórę. Skutkuje to powstawaniem bardzo wysokiego ciśnienia, które z kolei przyczynia się do usuwania zmiany pigmentacyjnej.
Przebarwień skórnych można się pozbyć również za pomocą lasera RevLite. Ta fotoakustyczna metoda umożliwia bardzo skuteczne oraz dokładne rozbicie barwnika w taki sposób, aby został on całkowicie usunięty ze skóry. Urządzenie wykorzystywane jest także do przeprowadzenia peelingu laserowego, który odpowiednio wyrównuje koloryt całego ciała.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *