Type to search

Jak działa proteza mioelektryczna?

Lifestyle Medycyna i zdrowie

Najbardziej zaawansowanym typem protezy kończyny górnej jest opcja mioelektryczna, czyli zasilana za pomocą czynników zewnętrznych. Utrzymuje stałe połączenie z mięśniami, ale jest dodatkowo wspomagana przez tzw. silniki, dzięki którym możliwość ruchu jest o wiele większa, a użytkownik nie musi tracić na kontrolę protezy tyle energii, ile pochłania nadzór nad protezą mechaniczną.

Proteza mioelektryczna – działanie

Rzeczone silniki umieszczane są w trzech miejscach protezy: ręce, nadgarstku i łokciu. Niezwykle istotne są także elektrody, zlokalizowane w leju danej protezy – to one odbierają impulsy elektryczne pochodzące z określonych części mięśni, a następnie przekazują owe bodźce do wspomnianych silniczków i powodują ruch protezy. Konsekwencją tak skonstruowanego mechanizmu jest nie tylko większa możliwość ruchu, ale także wzrost precyzji ruchów takich jak rotacja nadgarstka czy rozwieranie i zamykanie palców używanej protezy. Niektóre protezy mioelektryczne oferują możliwość poruszania osobno palcem wskazującym, środkowym oraz kciukiem, a ich bardziej zaawansowane modele pozwalają na niezależny ruch każdego palca. Podczas gdy w przypadku stosowania protez kosmetycznych bądź mechanicznych czynność podniesienia ołówka czy sięgnięcia na wyższą półkę po konkretny produkt jest niemożliwa, w sytuacji gdy wybrana proteza jest mioelektryczną, ruchy takie nie stanowią żadnego problemu, a wymagają jedynie systematycznego treningu. Jest to niesamowite ułatwienie w codziennym życiu, albowiem omawiana proteza nie tylko jest bardzo atrakcyjna pod względem funkcjonalnym, ale także pod względem wizualnym – cechuje ją także znaczna precyzja w dopracowaniu wyglądu zewnętrznego.

Protezy mioelektryczne stosowane są najczęściej w przypadku amputacji kończyn górnych, polecane są także w przypadku konieczności zaprotezowania amputacji dwóch kończyn. Przed dopasowaniem takiej protezy do oczekiwań konkretnego pacjenta przeprowadza się szereg skomplikowanych testów komputerowych mających na celu jak najdokładniejszą ocenę predyspozycji pacjenta – proteza mioelektryczna to bowiem źródło wielu możliwości, jednak wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Inwestycja warta swej ceny

Opcja mioelektryczna to zdecydowanie najdroższy typ protezy, wielu pacjentów jednak decyduje się na taką inwestycję, gdyż to jedyna możliwość odzyskania niemalże pełnej sprawności w kończynie; jest najczęściej wybieraną protezą przez profesjonalnych sportowców. W porównaniu do pozostałych rodzajów protez znajdujących się na rynku, jest nieco cięższa, ale należy podkreślić, że nie wymaga od pacjenta dużej ilości siły włożonej w próbę kontrolowania kończyny. Taka proteza zasilana jest bateriami, wymaga więc codziennego ładowania, nie jest to jednak skomplikowany proces a przypomina bardziej ładowanie elektronicznego sprzętu, z którym spotykamy się w życiu codziennym. Co ważne z protezy mioelektrycznej, pomimo jej wysokich kosztów, mogą skorzystać także pacjenci o niższych dochodach – istnieją specjalne programy dofinansowania takich protez, m. in. z NFZ i PEFRON.

Inspirowane: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *