Type to search

Przekaźniki czasowe – przykłady praktycznego zastosowania

Dom

Przekaźniki czasowe są prostymi urządzeniami, które stale się rozwijają. Pod względem technologicznym są coraz bardziej zaawansowane, przez co mają szerokie zastosowanie. Najczęściej możemy je spotkać w prostych układach automatyki gospodarstw domowych i przemysłowych – tam wykorzystywane są do sterowania czasowego ogrzewaniem. Jednak bardzo często, poza pełnieniem tej funkcji, są wykorzystywane w układach dotyczących oświetlenia i wentylacji.

Jak działają przekaźniki czasowe?

Na urządzeniu umieszczone są przełączniki lub potencjometry, dzięki którym możemy wpływać na wybór funkcji i wybieranie czasu. Poza przełącznikami na panelu znajdują się diody LED, które będą nas informować co do stanu przekaźnika i poczynionych przez nas zmian. Zielona dioda LED oznaczona literą U sygnalizuje obecność napięcia zasilania. Żółta/Czerwona (w zależności od urządzenia) dioda oznaczona literą R informuje o położeniu styków wyjściowych.

Warto pamiętać, że zdefiniowany przez nas czas jest często odmierzany pulsowaniem diody LED. Uzyskujemy wtedy pewność, że wszystko działa poprawnie.

Przekaźniki wielofunkcyjne

Wśród przekaźników czasowych możemy wyróżnić także przekaźniki wielofunkcyjne. Tutaj schemat działania jest nieco inny. Najpierw musimy wybrać funkcję, a potem dopiero nastawić czas. Zmiany, które wprowadzimy do urządzenia możemy aktywować poprzez wyłączenie, a następnie włączenie zasilania urządzenia. 

Wielofunkcyjne przekaźniki często są wyposażone w specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające osobom trzecim wprowadzanie zmian.

Jak to działa?

W zależności czy mowa o przekaźnikach jedno- lub wielofunkcyjnych, możemy wyróżnić ich inne zastosowanie. Te wielofunkcyjne najczęściej są wykorzystywane w układach automatyki w przemyśle i energetyce.

W praktyce podłączenie prostych przekaźników czasowych nie należy do specjalnie skomplikowanych. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na modele pozbawione bardziej zaawansowanych funkcji – sprawdzą się one w przypadku niewielkich oczekiwań. Wśród dostępnych modeli warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przekaźniki z serii PC, które cechują się niezawodnością i precyzją.

W przypadku, gdy potrzebujemy bardziej zaawansowanego przekaźnika czasowego możemy wybrać ten z serii Master. Wyposażony w duży wyświetlacz LED oraz zaawansowany program pozwala precyzyjne (ale i intuicyjne) określenie czasu uruchomienia poszczególnych urządzeń, które podłączymy do naszego przekaźnika.

Zastosowanie przekaźników czasowych

Przekaźniki czasowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy uruchomienia lub wyłączenia jakichś urządzeń o określonym czasie. Najczęściej pozwalają one na:

– włączenie lub wyłączenie oświetlenia np. ogrodowego

– przydatne w akwarystyce (uruchomienie oświetlenia o określonej porze)

– uruchomienie lub wyłączenie wentylacji

– uruchomienie lub wyłączenie zraszaczy (np. na działce)

Urządzenia te znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy czasowej lub cyklicznej pracy urządzeń. Pozwalają one na automatyzację wielu procesów.

Przekaźniki czasowe to stosunkowo proste urządzenia, które dzięki stałemu rozwojowi znajdują coraz więcej odbiorców w różnych dziedzinach. Bardzo często wykorzystywane są na klatkach schodowych w sterowaniu oświetleniem, a także w dużych i małych budynkach, gdzie mogą wspomagać pracę wentylacji, a także łączyć jej działanie z działaniem oświetlenia.

Inspirowane: Pollin.pl – czujniki zaniku fazy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *